Zpět na králíčky

STANDARD TEDDY

(z německého originálu)

Váha dospělého zakrslého králíčka se pohybuje mezi 800-1700 g.

Samice by měla mít váhu od 1200 g, protože příliš drobné samice nejsou vhodné pro chov. Ideální váha samice je 1350 g. Váha dospělého samce by měla být mezi 1000-1350 g, přičemž ideální váha je také 1350 g.

Toto jsou ideální váhy, pokud máme samce, který váží 800 gramů nebo samici, která váží 1600 g, je to v pořádku. Tato zvířata ani nemusí být vyřazena z chovu.

Všichni samozřejmě doufáme, že naši králíčci budou uznaní a měli bychom se snažit dosáhnout ideálních hmotností.

Zde je tabulka ohodnocení zakrslých králíčků na výstavě ( v Německu) v závislosti na hmotnosti:

Nejvyšší povolená váha: 1500 g
Nejnižší váha: 1000 g

1 kg      =  17 bodů
1,05 kg =  18 bodů
1,10 kg =  19 bodů
1,35 kg =  20 bodů
1,40 kg =  19 bodů
1,45 kg =  18 bodů
1,50 kg =  17 bodů

Zvířata, která mají nižší nebo vyšší hmotnost mohou být přesto použita v chovu, nemohou být ale vystavována, protože by nebyla posouzena.
Stavba těla má být krátká, zakulacená a válcovitá. Tělo je od hlavy k zadečku rovnoměrně široké. Záď je dobře zakulacená. Běhy jsou krátké, malé a dobře členěné. Pírko (ocásek) těsně přiléhá. Samec a samice se odlišují velmi málo. Ani jeden nemá mít lalok nebo náběh laloku.

Čelo má být u samce i samice široké. V porovnání s tělem má být hlava robustní, ale také krátká a zakulacená. Krk je velmi krátký a téměř nelze rozpoznat. Oči jsou velké a vystupují pod nadočnicovými oblouky.  U uší je ideální délka 5,0-6,3 cm. Vyskytuje se délka uší od 4,0 - 7,5 cm. Uši nejsou příliš blízko sebe, aby se dosáhlo dostatečného prostoru pro bujnou dlouhou srst. Jsou zakulacené a pěkně osrstěné.

Oči mají být tmavé. Modré oči jsou povolené. Albíni jsou povolení, ale nejsou žádoucí, nemělo by se je účelně šlechtit. Pokud se objeví náhodou, je to v pořádku.

Albíni patří dle našich zkušeností do zkušených rukou z důvodu jejich zvýšené citlivosti na světlo. A za další ( a to je hlavní důvod), chováme králíčky hlavně pro milovníky zvířat a víme, že červené oči nejsou vítané. Abychom zabránili neprogramovanému konci v útulku pro zvířata, hrnci nebo teráriu s hadem, zřekneme se cíleného chovu albínů.

Geneticky zakódovaný zakrslý růst (nanismus - trpasličí vzrůst) je u teddíků nežádoucí a měli bychom se mu vyhnout.

Tento popis rasy zmiňuje ideální vlastnosti teddíka. Z důvodu mládí této rasy se ještě vyskytuje spousta odchylek.